Pokud kupujete byt v družstevním vlastnictví, prakticky nekupujete přímo bytovou jednotku, jako je tomu u osobního vlastnictví, ale členství v bytovém družstvu s právem používání a pronajímání. Celý proces koupě je zpravidla rychlejší, protože nedochází k přepisům v katastru nemovitostí. Jaké jsou výhody a nevýhody družstevního vlastnictví si rozebereme v dnešním článku.
Byty v družstevním vlastnictví jsou zpravidla levnější
Hypotéku na koupi družstevního bytu dostanete, pakliže vám družstvo potvrdí, že daný byt lze do 1 roku převést do osobního vlastnictví, nebo v případě, že budete ručit jinou nemovitostí. Proto je tento typ koupě pro ty, kteří nemají našetřeno nebo nemají čím jiným ručit, téměř nedosažitelný. Důvod nižší ceny tedy vězí v menší konkurenci.
Rychlá koupě
Průměrná délka koupě bytu v družstevním vlastnictví oproti bytu v osobním vlastnictví je minimálně o 20 dnů kratší. Stačí zajít na družstvo a jste majitelem družstevního podílu.
Splátky družstvu bez nutnosti prokazovat své příjmy
Pokud má byt nesplacenou anuitu, budete ji splácet v pravidelných měsíčních splátkách přímo družstvu bez nutnosti prokazovat své příjmy jako v případě bankovního úvěru.
Financování hypotékou
Pokud chcete svůj byt financovat hypotékou, je potřeba se již od počátku informovat, zda je převod do osobního vlastnictví vůbec možný, kolikrát do roka jej družstvo realizuje (obvykle 1x ročně) a zda v bytovém domě neváznou další závazky (například dotace na revitalizaci), které by bránily v převodu.
Nutnost dodržovat stanovy družstva
Před koupí bytu v družstevním vlastnictví je potřeba důkladně si pročíst stanovy konkrétního družstva. Mohou vás omezit například při rekonstrukci bytu, při jeho pronajímání nebo následném prodeji. Nedodržení některých podmínek dokonce může vést k vyloučení z družstva. Pokud však berete své závazky zodpovědně, nebudete mít s tímto bodem problém.