Blog / 

Jak vybrat pozemek pro stavbu rodinného domu?

Plánujete stavbu rodinného domu a hledáte vhodný pozemek? Před tím, než si pozemek koupíte, je důležité ověřit si mnoho podstatných informací a zjistit co nejvíce údajů a technických parametrů. Sepsala jsem pro vás několik tipů, jak při výběru pozemku pro stavbu domu postupovat a čemu byste měli věnovat zvýšenou pozornost.

 

Nahlédněte do katastru nemovitostí a katastrální mapy 

Katastr nemovitostí vám nabídne spoustu informací. Pozor si ale dejte na to, zda je vlastníkem jedna osoba nebo má pozemek vlastníků více. Doporučujeme si zjistit informace před prohlídkou, abyste se případně mohli doptat na to, co vás zajímá. 

Pozor si dejte také na možné právní vady. Překážkou v samotném prodeji nebo vyjednávání s bankou kvůli hypotéce by mohla stát uvalená exekuce, věcná břemena či zástavní a předkupní práva. Jediné věcné břemeno, které by nemělo činit problémy a je zcela běžné, je věcné břemeno v podobě přístupu pracovníků energetické společnosti na pozemek.

 

Seznamte se s územním plánem

Než koupíte pozemek pro stavbu rodinného domu, seznamte se s územním plánem. Ten si můžete nechat předložit od majitele, případně můžete sami vyhledat obecní nebo stavební úřad, kde vám tyto informace poskytnou. Z územního plánu byste měli vyčíst, zda pozemek neleží v ochranném pásmu, památkové zóně či přímo v památkové rezervaci. Pokud je pozemek součástí zemědělského fondu a je veden například jako orná půda, počítejte s tím, že jeho vynětí ze zemědělského fondu je zpoplatněno a často trvá velice dlouho.

 

Budete mít k pozemku přístup?

Je důležité, aby k vašemu pozemku vedla cesta, která bude snadno dostupná i v průběhu zimních měsíců a aby jediná dostupná cesta nebyla na soukromém pozemku - majitel by vám mohl v budoucnu dělat problémy a zakázat její využívání. Ideální tedy je, pokud k vašemu pozemku vede veřejná komunikace.

 

Rozhodující je velikost, tvar i sklon pozemku

Nejen velikost, ale i tvar a sklon pozemku jsou rozhodující faktory, proto své plány raději konzultujte s projektantem či architektem. Obecně platí, že pozemek pro stavbu rodinného domu by měl mít minimálně 400 m2. Velikost pozemku pak udává i typ stavby, který zde může v budoucnu stát. 

 

Světové strany

Je vaším snem žít v prosluněném interiéru? V tom případě vás budou zajímat světové strany pozemku. Ideální je přístupová komunikace ze severní strany, obytné místnosti a terasy pak budou směřovat na slunečnou jižní stranu. V severní části je vhodné zbudovat garáž a technické místnosti.

 

Zkontrolujte si inženýrské sítě

Mezi základní sítě patří voda, elektřina, kanalizační přípojka, plyn a telefonní přípojka. V ideálním případě budou tyto sítě vedené přímo na hranici parcely. Pokud tomu tak není, je potřeba zjistit, zda jsou snadno dostupné a zda je možnost se na ně připojit. Pamatujte také na to, že na připojení k vodovodu a kanalizaci se v mnoha obcích čeká poměrně dlouho. Pokud se přípojky nacházejí na pozemku souseda, budete potřebovat jeho povolení a on vám jej nemusí dát.

 

Pozor na povodňové pásmo

Česká asociace pojišťoven vytvořila 4 povodňové zóny, kdy v zóně 1 je pravděpodobnost výskytu velké vody nejnižší a v zóně 4 nejvyšší. Na základě těchto parametrů se následně rozhoduje o tom, zda vám pojišťovna dům pojistí či ne. V povodňové zóně 4 existuje velmi vysoké riziko vzniku povodní a nemovitost zde vystavěná bývá proti povodním zpravidla nepojistitelná - tím se snižuje i šance získat hypotéku.

 

Telefonní signál a připojení k internetu

Ve městech a v jejich blízkosti nebudete mít se signálem a připojením k internetu problém. V ČR je ale stále ještě mnoho míst, kde může signál kolísat. Při prohlídce parcely si proto připojení zkontrolujte a zároveň zjistěte, zda jsou v dané oblasti poskytovatelé internetu a jakou nabízí rychlost. Obzvlášť pokud plánujete pracovat z domova.

Prodejte rychle a bez starostí.
Skočte do toho se mnou.

|
RE/MAX Delta
|
crossmenuchevron-up