Blog / 

Situace na trhu s nemovitostmi

Situace na trhu s nemovitostmi se otočila o 180°

Poslední rok byl skvělou příležitostí pro všechny vlastníky nemovitostí. Hypotéky měly nízké úroky a lidé měli naspořené úspory, za které chtěli kupovat nemovitosti a začít stavět. S druhou polovinou roku 2022 se však vlivem krize situace změnila. Proč se ale tak stalo, a jak v tuto chvíli vypadá situace z pohledu prodávajících i kupujících?

Situace na trhu s nemovitostmi se oproti poslednímu roku otočila o 180°. Zatímco koncem roku 2021 makléři prodali, co zákazníci nabídli, dnes se zdá, jako by kupující došli. Trh se plní nemovitostmi, které mají špatně nastavenou cenu, a proto je nikdo nechce kupovat. Svůj podíl na tom má samozřejmě post-covidová krize, inflace, válka na Ukrajině i rostoucí ceny energií.

Čekají prodávající na zázrak?

Každý majitel nemovitosti, který chce prodat, si musí uvědomit, že dříve pozitivní situace na trhu s nemovitostmi se hodně rychle otáčí. Je potřeba smířit se s tím, že v dnešní době se byt ani pozemek neprodá za cenu, kterou by za něj zákazníci dali ještě před rokem. Takže kdo chce prodat, musí se spokojit s cenou nižší, nebo počkat na příznivější podmínky. V tuto chvíli jdou zákazníci raději do pronájmu, než aby si koupili vlastní. 

Všechny trumfy mají v rukou kupující

Čtete správně. Prodávající si proto musí uvědomit, že správné nastavení ceny vede k úspěšnému prodeji a taktika nastavení vysoké ceny a postupně zlevňovat v dnešní době není řešením 

Co z toho plyne? Růst cen nemovitostí se oproti posledním měsícům zastavily. Lidé nabízí své byty a domy za větší peníze, než za které se nakonec prodají. Mohou za to přehnané ambice prodávajících na trhu zasaženém krizí. Kdo chce v dnešní době nemovitost prodat, musí se smířit s odměnou nižší, než kterou by dostal koncem roku 2021. Ale zoufat nemusíte, bydlet se bude vždycky. Kdo chce nebo musí prodat, ten zkrátka musí sledovat situaci na trhu a jednat.

Prodejte rychle a bez starostí.
Skočte do toho se mnou.

|
RE/MAX Delta
|
crossmenuchevron-up